limonka kaffir, liście limonki kaffir

Limonka Kaffir – Co to jest ?

limonka kaffir, liście limonki kaffirLimonka Kaffir to fenomen. Wyjaśniając fenomen limonki kaffir należy zacząć od tego, że można ją spotkać pod różnymi nazwami – papeda, dzika limonka, tajska limonka. Jednak bez względu na to, jak się ją nazwie zawsze należy do rodziny roślin cytrusowych – jest bardzo cytrusowa i aromatyczna.

Liście limonki typu kaffir są stałym elementem dań w kuchni tajskiej. Limonka kaffir jest niezwykle aromatyczna i bardzo orzeźwiająca, natomiast kaffir liście są:

  • z zewnątrz: ciemnozielone i błyszczące,
  • w środku: porowate i blade.

Wystarczy lekko potrzeć liść, aby wyczuć wyraźny aromat. Świeże liście limonki kaffir utrzymują swoją świeżość trzymane w lodówce przez co najmniej 2 tygodnie – dostępne i nie mniej popularne są również suszone liście limonki.

Co można przyrządzić i gdzie dodać liście kaffiru?

Warto dodać, że aromatyczne liście kafiru są zbyt twarde, aby spożywać je w naturalnej formie – najczęściej dodaje się je w ostatniej fazie gotowania. Wiele tajskich przepisów ręcz wymaga tego, by skorzystać z tej części limonki kaffir.

Co można przyrządzić i gdzie dodać liście kaffiru?

  • rozmaite zupy np. Tom Yum
  • mieszane potrawy smażone
  • sałatki na bazie curry
  • gulasze i buliony
  • pasty

W wielu potrawach stosuje się je na zasadzie podobnej do zastosowania naszych rodzimych liści laurowych. Można dania przyrządzać z ich udziałem poprzez wrzucanie liści w całości bądź pociętych na mniejsze kawałeczki. garnka całe lub pocięte na mniejsze kawałki. Ciekawym pomysłem jest również i zrolowanie i posiekanie.

Jeśli ktoś lubi korzystać z chińskiej techniki smażenia na mocno rozgrzanym oleju tzw. stir fry – także będzie mógł mocno wykorzystać w niej kaffir liście. Dzięki  Stire Fry liście kaffiru osiągną swoje maksimum.

Limonka Kaffir – Gdzie można kupić kaffir?

Jeszcze do niedawna zakupienie liści Kaffir czy skórki limonki Kaffir w różnej postaci w naszym kraju niemalże graniczyło z cudem, całe szczęście poprzez możliwości sieci internetowej dzisiaj każdy może to zrobić w dobrze zaopatrzonym sklepie online wygodnie siedząc w ulubionym fotelu. Przykładem takiego miejsca jest chociażby pastry.com.pl – sklep internetowy ze swoim produktem: Limonka Kaffir.

Leave a comment