kieliszki do wina

Które kieliszki do którego rodzaju wina?

kieliszki do winaKieliszki! To odwieczne pytanie jakie sobie zadajemy przy każdym poważniejszym spotkaniu z przyjaciółmi . Czy to wieczornym czy przy miłym obiedzie z winem. Jest chyba porównywalny problem co wybór porcelany.

Istnieją setki form kieliszków przeznaczonych do rozmaitych celów i rodzajów wina. Warto wiedzieć, iż w trakcie degustacji wina to, w jakim szkle się je podaje ma kolosalne znaczenie. Jednakże dostosowanie jednego z drugim pod żadnym pozorem nie jest tak kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać – znajomość kilku głównych zasad może spowodować, że dobór kieliszków będzie w samej rzeczy banalny. Oto kilka wskazówek, które pomogą Tobie się w tym znaleźć.

Kieliszki i ich wybór: rozmiar oraz kształt.

Najczęściej ma się do wyboru przeróżne rozmiary kieliszków, w takim układzie przyzwoiciej sprawdzą się:

  • mniejsze kieliszki do wina białego,
  • większe szkła do czerwonego wina.

Powodem, dla którego do białego wina porządniej sprawdzają się mniejsze kieliszki jest fakt, iż ten trunek nie powinien zbytnio się rozgrzać przed spożyciem. Jeżeli chodzi o wielkość kieliszków do czerwonego wina, im znacznie bardziej hojny, tym lepiej.

Korzystna wskazówka: jeśli masz możliwość, wybierz kieliszek w kształcie balonu, żeby wino zdołało gwarantować poprawniejszy smak. W ten sposób również pozwala się winu na rozwinięcie pełnego bukietu. Wino pożąda przestrzeni do oddychania, a zwężający się kształt najporządniej nadaje się do oswobodzenia tegoż aromatu.

W wypadku wina schłodzonego najodpowiedniej postawić na cienkie, gładkie oraz achromatyczne szkło. Jeśli szkło jest duże, ma wzory lub ewentualnie kolor, nikt nie będzie w stanie docenić wyglądu wina – a to jest bardzo znaczącą częścią degustacji tego trunku.

Tudzież do win musujących lub ewentualnie szampana lepiej wybierz kieliszki w kształcie tulipana. Kształt ten pomaga utrzymać bąbelki w nienaruszonym stanie przez dłuższy czas i gwarantuje jak perfekcyjny smak oraz aromat podczas picia tego typu napoju.

Wybór kieliszków a okazja

W przypadku wina towarzyszącego kolacji wyselekcjonuj kieliszki, jakie są nieco większe, aby mogły pomieścić znacznie więcej napoju, przy jednocześnie zapewnieniu jeszcze sporej ilości pustej przestrzeni w szkle, tudzież w przypadku degustacji wina wybierz drobne kieliszki – jakie już nie muszą być tak zjawiskowe i pojemne. Wstąp także na kieliszki.net by pozyskać jeszcze więcej interesujących ciekawostek z winem w tle od prawdziwego znawcy szkła i akcesoriów do wina.

Leave a comment